Loading

Lezzetli ve İyi Bir Kavurma Nasıl Yapılır?

Dilerseniz et kavurmayı yaparken, normal kuru soğan yerine arpacık soğan da kullanabilirsiniz. Etin tam kıvamında pişmesi için ve sert olmaması için tuzu en son ilave etmeye dikkat edebilirsiniz. Eğer yemeği pişirmeniz için çok vaktiniz yoksa ve acele etmeniz gerekiyorsa yaklaşık 1 tatlı kaşığı sirkeyi yemeğin içine ilave ederek yemeğin pişme süresini biraz daha hızlandırabilirsiniz. Üstelik çok az miktarda sirke ilave edildiği için tadında da çok fazla bir değişiklik olmayacaktır. Et kavurma yemeğinde farklı bir aroma ve farklı bir lezzet arıyorsanız yemeğin pişmesine yakın bir miktar kekik de ilave edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır Tarif

Sebzelerimizi küçük küçük doğrayalım. Kuşbaşı etimizi de şayet büyükse küçültelim. İsterseniz etleri önceden düdüklü tencerede haşlayın. İsterseniz direkt saç veya teflon tavaya atalım. Etlerimiz çiğse kendi suyunu çekene kadar kavuralım. Bir miktar ayçiçek yağı dökelim. Soğanları atalım, biraz soteleyelim, daha sonra domates ve biberleri ekleyelim. Güzelce kavuralım, en son kekik, karabiber ve tuzunu ekleyelim. İsterseniz bir tatlı kaşığı tereyağı ekleyebilirsiniz. Sebzelerimizi ve etlerimizi güzelce kavrulana kadar pişirelim.

Afiyet Olsun

icon-marker icon-kasap icon-manav icon-sarkuteri icon-firin icon-incele icon-arrow-left icon-arrow-right icon-bulten icon-facebook icon-twitter icon-mail icon-phone icon-fikrialem icon-indir icon-youtube-play icon-google-plus icon-linkedin icon-search-plus icon-instagram